Yalova Üniversitesi Armutlu Meslek Yüksek Okulu Gıda İşleme Bölümünden Öğretim Görevlisi Turgay Çetinkaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi personelleri Doç Dr. Zafer Ceylan ve Dr. Öğr. Üyesi Raciye Meral’in yazar olarak yer aldığı  "Relevance of SARS-CoV-2 in food safety and food hygiene: potential preventive measures, suggestions and nanotechnological approaches" başlıklı derleme çalışması dünyaca ünlü Springer yayınevinin altındaki Virus Disease dergisinde yayınlandı.  Öğr. Gör. Turgay Çetinkaya, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’yi, bu yayınla ilgili Rektörlük makamında ziyaret etti.

Turgay Çetinkaya çalışmayla ilgili şunları ifade etti: COVID-19’un gıda güvenliği ve gıda hijyeni ile ilişkisi, potansiyel önleyici tedbirler ve bu virüsü engellemek için nanokteknolojik yaklaşımlarla ilgili bir derleme makale yazdık. Öncelikle durumu inceleyip araştırmalarımızı yaptık. Fikir ve çalışmanın kurgulanması ortak yazarlardan hocamız Doç. Dr. Zafer Ceylan’a aittir. Tasarımını da ben yaptım. Başvuru sürecince özellikle konuyla alakalı yayınlar yapan bir dergi olmasını önemsediğimizden Virus Hastalıkları dergisini seçtik. Hakem ve editörler tarafından değerlendirilen çalışmamız kabul edildi. Elde ettiğimiz sonuçlara göre virüsün hastalık kapan bir kişinin gıdalara teması sonucu bulaştırma olasılığı da var. Bu nedenle gıda güvenliği konusunda daha çok çalışmalar yapılması gerekiyor. İleride proje destekleri alabilirsek ekip olarak çalışıp nanoteknolojik yöntemlerle yayılmasını engellemek için araştırmalarımıza devam edeceğiz.

Rektörümüz Prof. Dr. Suat Cebeci, Turgay Çetinkaya’yı çalışmasından dolayı tebrik etti. Turgay Çetinkaya destekleri için Rektör hocamıza teşekkürlerini iletti.

 

 Yayın linki: https://doi.org/10.1007/s13337-020-00611-0

 

 

Etiket: Yalova Üniversitesinden COVID-19 ile ilgili Yayın

Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi, Çınarcık Yolu Üzeri 77200 Yalova

Bize Ulaşın
Sosyal Medya